0533 433 39 44

Buca Kat Karşılığı İnşaat FirmalarıArsa sahibi, konut sahibi kişiler kendi imkanlarıyla inşaat yapamıyorsa veya bu işi daha önce yapmış müteahhitlere inşaat projelerini yaptırmak istiyorlarsa bu kat karşılığı inşaat yöntemi kullanırlar. Buca da bulunan arsasına inşaat yaptırmak isteyen kişi inşaatı müteahhitle anlaşarak ona yaptırır, bu yapılan konut projesinden müteahhite ücretsiz olarak daire alır. Bu duruma bakıldığında, arsası veya eski evi yapılacak olan kişi değeri artmış yeni bir daireye kavuşacak, müteahhit projeden ev alarak karlı bir geri dönüş sağlayacaktır. Kısacası, arsa sahibi ve müteahhit firmanın karşılık olarak menfaati söz konusudur.

Kat karşılığı inşaat sürecinde, ilk olarak sözlü anlaşmaya sağlanmaya çalışılır. Yapılacak projenin detaylı sunumu yapılır, teklifler verilir. Anlaşma sağlandığı taktirde arsa sahibi ile müteahhit arasında kat karşılığı arsa sözleşmesi imzalanarak anlaşma resmi olarak sağlanmış olur. Bu sözleşmede iki tarafında yükümlülükleri açık olarak belirtilir. Müteahhitin en önemli yükümlülükleri, yapılacak projede inşaat tekniklerine ve imar yönetmeliklerine uyma zorunluluğu vardır. İnşaatta kullanılacak malzemeler ve kaliteleri açıkça yazılır. Ayrıca inşaat başlangıç ve bitiş tarihi de sözleşmede belirtilmelidir. Arsa sahibinin en önemli yükümlülükleri, kanun ve yönetmeliklere göre imzalanan sözleşmede proje kendisine tamamen bitirilip teslim edildiğinde müteahhite düşen dairelerin tapularını devretme yükümlülüğü vardır.

 

 KAT KARŞILIĞI İNŞAAT SÖZLEŞMESİNDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Kat karşılığı inşaat sözleşmesi, diğer bir deyişle arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi; sözleşme konusu gayrimenkul (arsa) sahibinin, Buca da bulunan arsanın belli bir payını müteahhide (yükleniciye) devretmesi, müteahhidinde bunun karşılığında söz konusu arsa üzerine inşa ettiği belli sayıda bağımsız bölümleri arsa sahibine teslim etmesini konu alan iki taraflı bir sözleşmedir.

Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinde karşılıklı iki edim vardır: Arsa sahibinin belirli arsa payının müteahhitte devretmesi ve müteahhidin de taahhüt edilen bağımsız bölümleri arsa sahibine devretmesi. Burada müteahhit veya yüklenici, sadece sözleşme kapsamında arsa sahibine devredilmesi gereken bağımsız bölümleri devretmekle borcundan kurtulmuş olmaz. Müteahhidin borcundan tümüyle kurtulabilmesi için arsa üzerinde inşa edilen yapıya ait tüm bağımsız bölümleri mimari projeye uygun bitirip arsa sahibine teslim etmesi gerekir.

NEDEN KAT KARŞILIĞI İNŞAAT YAPMALIYIZ ? 

Kat karşılığı inşaat yaptırmanın bir çok noktada avantajları vardır. Maddi gücü arsasında inşaat yapmaya yetmeyen ya da inşaat işleriyle kendisi ilgilenmek istemeyen mülk sahiplerinin ilk tercihi kat karşılığı inşaat yaptırmak olmaktadır. Maddi gücünüzün yetersiz kalmasından kaynaklı oluşan olumsuzluğu, arsanızı kat karşılığı inşaat yaptırmak amacıyla müteahhit firmaya verip hem arsanızı değerlendirmiş hem de yeni daire ve daireler sahibi olmuş olacaksınız. Arsanız var değerlendirmek istiyorsunuz fakat yoğun iş temposundan dolayı ilgilenecek vakit bulamıyorsunuz. Sizin yerinize arsanızın kat karşılığı inşaat çalışmasını müteahhit firma sağlasın. Günlük işleriniz aksantıya uğramadan arsanız inşaat faliyetine geçmiş bulunsun.

ARSAYI MÜTEAHHİDE VERİRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ ?
 

İnşaatı yapacak olan müteahhit firmanın referanslarını incelenmelidir. Eğer inşaatı yapacak olan yeni bir müteahhit ise bankalar ve gerekli kurumlar tarafından hakkında ayrıntılı bilgi alınmalıdır.
En çok dikkat edilmesi gereken başka bir nokta ise, müteahhit firmanın Buca da bitirdiği daireleri teslim etme süresidir. Bu süre eğer sözleşmede değerlendirilmez ise, hesaplanan süreden seneler sonra daire sahibi olabilirsiniz. Bu süre genellikle 12-18 ay ve bölgeye göre değişim göstermektedir.
Yapılacak olan projenin iyi analiz edilmesi ve yapımında kullanılacak malzemelerin kalitesinin tespit edilmesi gerekir.
Müteahhit ve arsa sahibini zor durumda bırakmayacak şekilde her iki tarafa da uygun şartları sağlayan bir sözleşme yapmak çok önemlidir.
İnşaatı yapacak olan müteahhit firmaların daha önce yaptıkları kat karşılığı arsa uygulamalarına bakarak, alıcı ve satıcı arasında dava olup olmamasına dikkat edin.


ANAHTAR TESLİM İNŞAAT TEKLİF FORMU İÇİN TIKLAYINIZ >>

İZMİR İNŞAAT FİRMALARI İÇİN TIKLAYINIZ >>