info@mirzayapi.com     Ara: (232)339 44 59     KAMELYA>>    MUTFAK>>     KKKKAKF   
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/M%C4%B0RZA-YAPI/545849438796594
İZMİR KENTSEL DÖNÜŞÜM

İnşaatçının um kentsel dönüşü Mütehahhitler Fedarasyonu Başkanı Necip Nasır, "İzmir'de kentsel dönüşüm çalışmaları henüz başlamadı. Ancak beklentilerimiz var. Bu yıl yüzde 4.6 büyüme hedefini tutturmak için çalışıyoruz" dedi İskanı olmayanlar dikkat! M Yeni Asır ütehahhitler Fedarasyonu (MÜFED) Başkanı Necip Nasır, inşaat sektörünün duraklama döneminde olduğunu belirterek, kentsel dönüşüm çalışmaları ile yükselişe geçileceğini söyledi. Kentsel dönüşümde yanlış bü* seyir izlendiğini savunan Nasır, "İzmir'de kentsel dönüşüm değil, gecekondu dönüşümü yapılıyor" dedi. 

Nasır, İzmir'deki inşaat sektörünün son durum ve kentsel dönüşüm çalışmalannı değerlendirdi.

Fatih Abacıoğlu şehir ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılması planlanan çalışmalara odaklandığım kaydeden Nasır, "Şuan inşaat sektörü beklemede, hareket yok. İzmir'de kentsel dönüşüm çalış- malan henüz başla- ^ madı, ancak beklentilerimiz var. İnşaat sektörüyle ilgili tüm aktörler bu hareketi bekliyor. Seçimlerin ardından az da olsa hareketlenme başladı. Bu yılki inşaat sektörü büyüme tahmini yüzde 4.6 seviyesinde. Bu rakamı yakalama gayretindeyiz" dedi. 

"En uygun dönem" İzmir'in kentsel dönüşüme kilitlendiğini beüıten Nasır, "Kentsel dönüşüm çalışmaları hareketlenirse sektör yükselişe geçer. Planlı Tip Alanlar Yönetmeliği'nde Mayıs ayında yapılan değişiklikten dolayı, müteahhitler parsel kaybedileceği "Gecekondu dönüşümü için plan yapılıyor" 

Mütehahhitler Fedarasyonu Başkanı Necip Nasır, kentsel dönüşümde amacın "gecekondu dönüşümü" l olmadığını vurguladı. Nasır, "Ancak İzmir'de yapılan kentsel dönüşüm planları 'gecekondu dönüşüm' plan- f larıdır. Esas kentsel dönüşüm, deprem riskinin ve in- f san yoğunluğunun olduğu şehir merkezidir. İzmir'i  50 yıllık projeksiyonla planlamazsınız, kentsel dönüşüm düşüncesiyle, projelerini hemen ruhsata dönüştürmek istedi. Bu nedenle ruhsat fiyatlarında bir artış söz konusu. Son dönemdeki hareketlenmelerin de etkisiyle inşaat sektörü canlanacak ve fiyatlar yükselecek. 

Ev almanın en uygun olduğu dönemdeyiz" diye konuştu. 3194 Sayılı İmar Yönetmeliğinin getirdiği tüm yanlışlıkların, son dönemdeki kentsel dönüşüm hamlesiyle giderilmesi gerektiğini kaydeden Nasır, devrim niteliğindeki kentsel dönüşüm fırsatının kaçmlmaması gerektiğini vurguladı. Nasır, "İzmir'in tamamı, parça parça planlanmalı. 'Yık-Yap' modeliyle yeni beton yığınlan oluşur. Çarpık yapılaşma devam eder. İzmir'in dünya ' kenti olması istenüşüm amacına ulaşmaz.  İzmir  öz dinamikleriyle kendini yenileyebilecek altyapıya sahip bir ildir. Bu kent elmastır. Tozun silkmesi gerekiyor" dedi. 

nivorsa hızlı ve doğru şekilde planlamak gerek. Ana amacımız insan odaklı kentler yaratmak. Bunun için sosf yal alanlarıyla, / talihi ve kültürel f değerleriyle iç içe projeler hazırlanmalı" diye konuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 16 Mayıs 2012'de yürürlüğe giren kanun kapsamında İmar Affı Yasası 1 yıl sonra yürürlükten kalkıyor. Yeni yasaya göre aftan yararlanacak olan vatandaşların, 31 Mayıs 2015'e kadar binalarının iskanlarını (Yapı Kullanım İzin Belgesi) almalan gerek. Bu tarihe kadar iskan başvurularını yapmayanlar bir daha iskan ve kat mülkiyeti tapusu alamayacak. Yetkililer, bu durumda evleri olan vatandaşların bir an önce son işlemlerini bitirmelerini öneriyor. Yapı kullanma izin belgesi, ruhsatlı bir projenin, inşaat çalışmaları bittikten sonra, yapıda oturmanın başlaması için binanın sahip olması gereken belge olarak tanımlanıyor. Yapı kullanma izin belgesi olmayan konutlarda oturulmasına izin verilmiyor. Yapı kullanma izin belgesi olmayan konutlarda oturan kişileri ciddi yaptırımlar beklediği gibi, elektrik, su ve doğalgaz gibi aboneliklerin faturalan da yüksek fiyatlı tarifeden hesaplanıyor veya verilmiyor. Yapı kullanma izin belgesinin alınabilmesi için, inşaat müteahhidinin gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeye başvurması, yapı kullanma izin belgesi için dilekçe doldurması gerekiyor. 

 

Yeni Asır 

  
1733 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın